Nu la tot social media, doar la gunoaiele de site-uri spalatoare si mancatoare de creiere. Cum majoritatea care vor citi asta sunt cu creiere spalate si mancate pe jumatate, o sa se priceapa fix nimic.

Da’ eu scriu. Scriu pentru ca blogu’ era aici de dinainte de mancatoarele de creiere, e inca aici, si va fi aici mult dupa.

Nu mai e “la moda”. Da eu nu scriu pt ca e la moda. Scriu pentru ca e interesant, e fain, se simte bine. Nu scriu pentru nimeni.

Nu am fost eu mare avid dupa shitty facebook. Nu mi-am facut cont pe instashit.
Nu ma crede nimeni, da’ a fost nevoie de un pic de timp ca sa caut sa-mi aduc aminte cum se numea site-ul urmator. Am tot descris in cuvinte ce face. “Site-ul ala cu multe video-uri scurte, care atrage creiere slabe” – Pe bune, inca nu-mi vine numele. Cred ca au trecut 3-5 minute si inca nu stiu cum se numeste.
“an eternity later” still don’t remember the site name – TODO: replace here when I’d find the name of the site. – ahhhaaaa… tiktok maaaa!!!!
– Cel mai shitty e ca nu crede nimeni ce-am zis mai sus. Trist.

Oricum am inceput cu una, ma bag in alta, nu era asta in scop, dar acum ca a venit, hai s-o zic.

Daca pot dovedi (pt mine, cui naiba ii pasa sa dovedesc eu cuiva ceva) ca poti trai fara macar sa cunosti numele acelui site blestemat, inseamna ca hei, exista viata si in afara lui. Nu trebuie ma sa folosim orice rahat foloseste si vecinul. Pe bune. Cat de slabi mintal sa fim sa cadem in plasa dupa plasa?
Bai la naiba, si eu nu sunt ma unu’ de-ala “cult” sau care a citit mult sau etc. Ba chiar sunt un badaran, un needucat. Si cu toate astea nu cad ma in plasa acestor site-uri de 2 lei.
Nu pricep cum naiba oameni care par mult mai interesanti, cad in plasa lor.
Vezi oameni care mai ieri iti erau modele, ca se dau pe tiktok (nu-i vad, ca nu sunt acolo, dar unde ii urmaresc, mai spun si despre tiktok, si ma uimeste, gen, oamenii astia folosesc tiktok? wtf!!)

Stii cand doare cel mai rau? Cand mancatoare de creieri de genul afecteaza familia apropiata. Doare tare de tot. Te certi 1 data, de 2 ori, da nu poti strica relatia cu familia din cauza asta. Asa ca ii lasi in pace. Le propui sa se duca la un psiholog sa discute despre asta, iti spun ca esti “wrong”. Nah, taci si suspini.
Apropo de psiholog; daca psihologu’ e si el pe facebook/tiktok, cum naiba sa te duci sa vorbesti cu el sa-i zici ca vrei sa scapi de facebook/tiktok?

Dar hai sa revin la ideea initiala.

Vin din spate generatiile noi. Sunt ma mai isteti. Nu neaparat mai destepti ci au un feeling mult mai bogat la lucruri de 2 ori, “simt” la ce sa zica nu.
Cu ajutorul lor o sa dispara rahaturile astea.

Pacat ca o sa apara altceva care sa-i prinda si pe ei – economia functioneaza; economia tre’ sa faca bani. Economia gaseste variante sa agate pe oricine.

Am zis bine. Economia functioneaza. Economia trebuie sa scoata bani. Economia are nevoie de oameni pe creierii carora sa scoata banii. Deci sigur si eu sunt prins undeva, fara sa-mi dau seama, fara sa recunosc ca sunt prins.
Incerc sa-mi dau seama cine imi trage si mie sforile, cine imi vorbeste in soapta in ceafa, cine ma indreapta catre ce. Greu sa-mi dau seama.

Dar in cazul meu, macar nu se mediatizeaza un subiect anume, macar nu mi se spune clar “AIA! AIA TE MANIPULEAZA!”
Dar in cazul astora de folosesc facebook, tiktok, instagram, si alte cacaturi manipulatoare – nici dupa ce se mediatizeaza ca manipuleaza in draci la nivel international, nu se prind ca site-ul e grav tare? Nu se opresc nici atunci? Cand li se arata “la tv” ca ce folosesc ei ii manipuleaza?

E pus intre ghilimele fix pt ca ar trebui sa devina o vorba populara. Ca un quote. Ca un moto. Ca o vorba :)

Asta pentru ca vorba asta merge spusa in foarte multe cazuri.

Eu consider ca inca suntem oarecum la inceput, sau in mijlocul problemei, din cauza asta inca nu vedem problema. Problema se vede abia cand incepi sa te indepartezi de ea un pic, sau cand devine atat de evidenta incat n-ai cum sa n-o vezi.

Chiar in timp ce scriu acest articol, se aude din bucatarie copilul care tipa “TELEFONUL”. E la masa. Si nu poate manca fara telefon. (eh, nu poate; nu vrea; dar asta e alta discutie).

Zilele trecute vorbeam la telefon cu cineva si i-am spus ca imi vine sa arunc telefonul intr-o apa curgatoare si sa-l ia naiba ca nu mai am nevoie de el, imi cumpar unul de-ala cu butoane si e deajuns.
Iar dupa discutia asta mi-a venit in feed un articol de la RescueTime, aici : https://blog.rescuetime.com/digital-minimalism-again-for-real/
In acel articol se vorbeste fix despre asta. Despre problema telefoanelor. Si mai vine si cu un quote interesant:

Tidying is the act of confronting yourself.

Marie Kondo

Eu as fi un pic mai agresiv legat de problema telefoanelor. As spune ca suntem drogati cu totii. Nu vedem asta, nu recunoastem asta, dar cat timp ne impacteaza vietile pe toate planurile si nu putem deloc sa le lasam deoparte, ar fi cam clar cat de drogati suntem dupa ele.

Eu am incercat de toate. Mi-am pus timer pt facebook la 1h pe zi. Dupa am redus la 10m pe zi. A fost ok. Pana cand am dezinstalat complet, pentru ca si 10m pe zi era indeajuns de mult incat sa consider ca e un mare rahat facebook-ul.
Din fericire nu am apucat sa “fiu in rand cu lumea” si sa folosesc si alte minunatii gen Instagram sau ce-o mai exista. De tiktok nici nu vreau sa mentionez. As vrea sa spun ca sunteti indeajuns de inteligenti sa pricepeti ca tiktok e deadreptul… nici nu stiu cum sa-i zic. E atat de cretin incat nu pot descrie imensa idiotenie in cuvinte simple. Daca-l folosesti, bravo tie, baga in vena in continuare. Acum baga-ti la loc capul in nisip si vezi-ti de-ale tale. Ai o viata buna ;)
In schimb, chiar si fara aplicatii de 2 lei, tot consider ca telefonul e un gunoi care iti ucide persoana din interior.
In cazul meu, browserul, mail-ul (feeds). As zice ca primesc articole de calitate, ca citesc articole de calitate. Ca am preocupari de calitate. Chiar consider asta. Dar cu toate astea, tot stau prea mult timp cu ochii in rahatul ala de ecran parca mereu prea mic.

Nu e ok sa citesc pe rahatelul ala de ecran mic articole educative. Stau fie cocosat fie cu incheietura stramba ore in sir, fie in pozitii clar incorecte. Ia un scaun, un monitor, un mouse si-o tastatura, si citeste acolo intr-o pozitie corecta cat vrei. Nu cu rahatul ala de caramida in mana.

Clar consider ca aceasta caramida e un mare mare fail. E un gunoi care te imbolnaveste pe N planuri.

Dar cu toate astea e un drog foarte puternic. Un drog legal de care cu toti suntem super dependenti. Ne-a prins pe toti. De la nou nascuti de cateva luni pana la varstnici de peste 100 de ani. Nou nascuti si batrani. Nimeni nu recunoaste, nimeni nu vede. Nimeni nu da peste mana nimanui. Sa cada naibii jos sa se sparga, lasa-l naibii de telefon, citeste din fata unui monitor, dintr-o pozitie corecta, nu cu rahatu ala ridicat in fata ochilor.
– Daca as fi super bogat si as avea putere deplina, as schimba design-ul la toate telefoanele sa arate ca un rahat. Sa mearga toti tinand cu 2 maini un mare rahat in fata ochilor ;)

Sa nu mai zic de copii care cand ii auzi ca nu pot manca, parca-ti vine sa le dai o palma dupa ceafa parintilor sa le spui “ba esti cretin, tu vezi ce cresti?“. Dar hei, ne scuzam: “cu totii fac la fel, asta e noul normal” sau una si mai tare “ramane copilul in spate, lasa-l sa se familiarizeze cu tehnologia“. NU asta e tehnologia. Ia si lipeste un bec cu niste fire cu o baterie cu un micro controller cu niste diode, niste condensatori, o bobina si ceva tranzistori. Mai baga si niste senzori, un LCD, niste motoare, niste roti. Fa sa faca ceva. AIA E TEHNOLOGIA. NU TELEFONUL. NU YOUTUBE. AIA NU E TEHNOLOGIE!!!

Inca una si ma duc :)) : Parintii. Relatiile. Se trezesc amandoi la 7 dimineata, pleaca la munca, nu se vad la fata pana pe la 19, cand ajung acasa. Pe la 22 se culca. Adica dupa 3 ore. In alea 3 ore fac mancare, fac curatenie, spala copilul de caca la fund, se baga la un dus, poate mai prind si un serial. In 3 ore, da? Bun, si din alea 3 ore tot isi rezerva o MARE bucata de timp pt telefonul ala de 2 lei. Youtube, facebook, fiecare cu drogu lui. Si ei 2? mama-tata? relatia lor? In cativa ani se uita unu la altu si-si zic “ba, tu cine esti, ce cauti in casa mea, cum ai intrat aici?

Inca nu vedem problema. Inca suntem in mijlocul ei si nu o constientizam. Poate vin vremuri mai bune. Sau poate asta e maximul civilizatiei, si de aici ne ducem in jos in jos in jos, iarasi spre triburi si epoca de piatra.
Faptul ca nu stim sa dam o palma peste mana cuiva sa-i spargem telefonul, va rezulta in vremuri in care stranepotii nostri vor fi iarasi la capitolul vanat cu sulite si pietre. Bravo noua. Topul civilizatiei. HURRA!

Se baga trilioane intr-un robot prost ca noaptea care doar repeta ce-a citit si el pe undeva. Nici macar contextul nu-l intelege bine. Vai de el.

Dar nu se baga niciun dolar in plus in educarea oamenilor.

Si dupa ne plangem ca oamenii sunt prosti. Ca oamenii is needucati. Ca oamenii se omoara intre ei. Ca ne injuram intre noi. Ca suntem toti corupti.

Dar nimeni nu ne educa. De mici. Parintii is prea ocupati sa fie sclavi pe plantatie, sclavi moderni. Ei se considera destepti, nici nu vad ce sunt de fapt.

Copiii sunt dati altora sa-i educe. Unor oameni super prost platiti. Acesti oameni modeleaza creiere. Sunt echivalentul inginerilor de AI care modeleaza AI-uri. Aia is platiti cu milioane de dolari sa modeleze o gasca de AI care consuma energie electrica echivalentul a cateva tari mari. Dar profesorii care modeleaza super creiere is platiti cat sa-si cumpere o paine.

Ce sa zicem, suntem o super specie. Ne impuscam intre noi, ne batem joc de copiii care se nasc cu super potential, si bagam toti banii aia inspre a educa o gasca de robot care consuma energie in draci sa repete ce-a citit, fara sa inteleaga contextul.

Ok, da, we’re not there yet. Dar hei, cand o sa bagam sute de trilioane de dolari, o sa-l aducem sa fie un pic mai destept.

Dar daca am baga banii aia inspre a educa generatiile urmatoare, oare ce s-ar intampla?

Bagam bani in roboti si in armament. Si lasam copiii sa se educe singuri, nu-i modelam nicicum. Si nu, invatamant facut de profesori platiti fix cat sa-si permita o paine, nu e invatamant. Sunt doar niste oameni super slabi pregatiti (pt ca niciun om super inzestrat nu ar munci pe aproape gratis) care din obligatie se fac si ei ca educa.

Tags:

De multe ori incerc sa inteleg de ce “suntem asa cum suntem”. Si mai presus de asta, incerc sa inteleg de ce eu “sunt asa cum sunt”. Sper ca aceasta afirmatie destul de vaga “suntem asa cum suntem” este inteleasa de toti. Am vazut un video (aici: https://www.youtube.com/watch?v=AAuPp_K0F1g) in care la un moment dat s-a […]

Sunt 2 tabere. Unii muncesc ca sa traiasca. Altii traiesc ca sa munceasca. Problema e ca aceste 2 tabere nu se inteleg unele pe altele, nici macar nu stiu ca exista 2 tabere. Daca faci parte din categoria celor ca muncesc ca sa traiasca e posibil sa nu intelegi de ce unii oameni trag prea […]

Sunt 10.001++ subiecte pe care merita sa le inveti la scoala, chiar si in detrimentul a ceva ce se invata deja. Decat sa ma invete sa calculez cati mii de volti trec printr-un fulger, mai bine sa ma invete cum functioneaza un (robinet cu) termostat. Viata mea ar fi fost mai simpla daca in locul […]

Tags:

Am inceput sa aud si sa vad termenul asta de IRL cam des in ultimul timp. Initial am zis ca-i un simplu termen gen “brb / be right back / revin imediat ” sau “btw / by the way / apropo” sau o gramada de alti termeni gen IMHO, AKA, GG, GJ, STFU, GTFO, etc […]

Tags:

Ma uitam adineauri cum un SSD costa in SUA 780 lei iar in RO costa 950 lei. Si-am avut iarasi acea idee “bai dar nu-i corect, noi avem salarii mai mici decat americanii, nu e corect sa coste mai mult, ar trebui sa coste cel mult la fel ca in SUA“. Si parca pentru prima […]

Sau mai bine spus, ce-am realizat/inteles. Ce urmeaza sa spun pare simplu, pare “da ma asa e, da’ tu nu stiai asta?“. Dar cu toate astea, consider ca enorm de multi dintre noi, chiar daca stim asta, procedam gresit (impotriva a ce stim). Anul asta am inteles ca oamenii sunt diferiti si automat si “gusturile” […]

Asa-i cand toti folosesc acelasi serviciu. Cand pica serviciul, pica tot. …..

Tags: